معلم قهرمان و نجات جان ۲۵ دانش آموز

معلم قهرمان و نجات جان ۲۵ دانش آموز

"مرتضی داوری" مدیر آموزگار دبستان المنی شهرستان نور‌آباد استان لرستان متوجه می‌شود که بخاری نفتی کلاس در وضعیت مناسبی نیست و در حال آتش گرفتن است.

وی قبل از آنکه بخاری آتش بگیرد به سرعت بخاری را بلند کرده و از کلاس بیرون می‌برد که در بین راه باک نفت بخاری منفجر می‌شود.

این معلم فداکار بخاری را رها نمی‌کند و کاملا از کلاس خارج می‌کند تا مبادا موجب آتش‌سوزی در مدرسه شود. در این حادثه صورت، سینه و دست این معلم ف اکار دچار سوختگی می‌شود و این اقدام او مانع از آسیب رسیدن به دانش‌آموزان می‌شود.

از سوی دیگر نیز دانش آموزان نیز پیکر مجروح معلم خود را پس از ۲ کیلومتر پیاده روی در شرایط سخت به کنار جاده نورآباد-مله خان میرسانند واز آنجا به بیمارستان مرکز شهرستان انتقال میدهند

منبع خبر خبرگزاری فارس دی ۱۳۸۵

مصاحبه بااین معلم

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، دوشنبه هفته گذشته مدیر آموزگار دبستان روستای المنی شهرستان نور‌آباد استان لرستان متوجه می‌شود که بخاری نفتی کلاس در وضعیت مناسبی نیست و در حال آتش گرفتن است.

وی قبل از آنکه بخاری آتش بگیرد به سرعت بخاری را بلند کرده و از کلاس بیرون می‌برد که در بین راه باک نفت بخاری منفجر شده و صورت و دست این معلم فداکار دچار سوختگی می‌شود.

داوری ۴۰ سال سن دارد و با مدرک کاردانی ابتدایی دارای ۲۰ سال سابقه تدریس در آموزش و پرورش است. او هنوز به دلیل جراحات ناشی از حادثه آتش‌سوزی در بستر است و فعلا تدریس نمی‌کند.

با این معلم فداکار گفت‌وگویی کردیم که به شرح زیر است:

 

_ آقای داوری از روز حادثه بگویید چه شد که بخاری نفتی کلاس آتش گرفت؟

 

بخاری کلاس نفتی چکه‌ای بود. باک این بخاری‌ها در کنار یا پشتشان است که به رغم تنظیم میزان نفت، گاهی اوقات نفت زیاد یا کم به مخزن بخاری وارد می‌شود. آنروز نفت زیادی در حال ریزش به بخاری بود و احساس کردم که اگر جلویش را نگیریم بخاری آتش می‌گیرد. سعی کردم باک را جدا کنم نشد به همین دلیل بخاری را بلند کردم که در بین راه باک بخاری منفجر شد.

 

_ تصمیم‌گیری در آن لحظه برای شما چگونه بود؟

 

من به هیچ چیز فکر نمی‌کردم جز سلامت دانش‌آموزان کلاسم. نمی‌خواستم جان آنها در خطر بیافتد. به همین دلیل به سرعت بخاری را از کلاس بیرون آوردم.

 

_‌ از چه ناحیه‌هایی آسیب دیدید؟

 

دست و صورتم دچار سوختگی شده است. درصد سوختگی در کل ۲۰ درصد است.

 

_‌دانش‌آموزان کلاس چی؟ آنها هم صدمه دیدند؟

 

خوشبختانه همه سالم هستند. باک در بین مسیر منفجر شد اما من آن را ول نکردم و از کلاس کاملا خارج شدم.

 

_ چند تا دانش آموز در کلاستان درس می‌خوانند؟

 

مدرسه ما تنها یک کلاس دارد که ۲۳ دانش‌آموز در پایه‌های مختلف در آن تحصیل می‌کنند. در حقیقت تمام دانش‌آموزان مدرسه در آن کلاس بودند.

۲ اسفند، ۱۳۸۸ |