سیل در آزاد شهر

سیل در آزاد شهر

خبرگزاری دانشجویان ایران – رشت

سرویس: حوادث

 

در پی جاری شدن سیل در آزادشهر، فرماندار این شهرستان اعلام کرد که ۴۰ واحد مسکونی در روستای تیل‌آباد به طور کامل تخریب شدند.

نوراللهی در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» ایسنا افزود: همچنین بر اثر بارش شدید باران در این منطقه به حدود ۲۵ کیلومتر از محور آزادشهر به خوش ییلاق ۸۵ درصد خسارت وارد شد و به همین دلیل در حال حاضر این محور بسته است.

وی افزود: در جریان جاری شدن سیل در این روستا خوشبختانه به کسی آسیب جانی نرسید و تنها دو تن به صورت سطحی زخمی شدند. نوراللهی با اشاره به تلفات بالای احشام در این روستا گفت: به دلیل بالا آمدن زیاد سطح آب در این روستا و آبگرفتگی آغل‌ها، تعداد زیادی از دام‌های سبک و سنگین در این روستا تلف شدند.

وی ادامه داد: در همین زمینه تمامی شبکه برق از بین رفته، ایستگاه مخابراتی مختل شده، برق روستاهای چشمه ساران به لحاظ شکستن ستون‌های برق و تخریب آن قطع شده است.

فرماندار آزادشهر تاکید کرد: عمده خسارت سیل در روستای تیل‌آباد بوده که بیشتر خانه‌ها صد در صد از بین رفته و خانه‌هایی که باقی مانده نیز به لحاظ این که بافت آن به شکل سنتی است، هر لحظه احتمال فرونشستن آنها به خصوص منازل دو طبقه وجود دارد. این در حالیست که تمامی خانه‌های این روستا بین دو تا سه متر دچار آبگرفتگی شده است.

وی در عین حال خاطرنشان کرد که با توجه به گلی و خشتی بودن خانه‌های این روستا و آبگرفتگی زیاد، بازسازی منازل مسکونی این روستا امکانپذیر نیست.

نوراللهی همچنین یادآور شد: بر اثر جاری شدن سیل حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی نیز از بین رفته، به طوری که آثاری از آنها وجود ندارد.

فرماندار آزادشهر در خصوص امداد رسانی به سیل‌زدگان تصریح کرد: در حال حاضر مواد غذایی شامل نان و کنسرو و نیز مقدار زیادی پتو، چادر، لوازم اولیه منزل و مواد غذایی برای توزیع به منطقه ارسال شده است و سعی شده تمام افراد سیل‌زده را نیز در یک محل امنی مستقر کنیم.

از سوی دیگر حسین صوفی، دبیرستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه استان گلستان گفت: به دلیل جاری شدن سیل راه اصلی شهرستان آزادشهر در شرق استان گلستان به شاهرود تا اطلاع ثانوی مسدود است.

وی با اعلام برخی تلفات جانی و خسارات مالی این سیل اظهار کرد: سیل در شهرستان‌های آزادشهر و مینودشت به کشته شدن یک تن و مفقود شدن پنج تن از اعضای یک خانواده در روستای چمانی مینودشت منجر شده است.

صوفی همچنین اضافه کرد: در پی وقوع سیل در شرق استان گلستان، برق ۲۲ روستا و آب آشامیدنی پنج روستای دیگر قطع شده است.

وی به آبگرفتگی ۱۳ روستا از توابع آزادشهر و همچنین وارد آمدن خسارت ۴۰ تا ۱۰۰ درصدی به روستای تیل‌آباد بخش چشمه ساران این شهرستان اشاره کرد و گفت: براثر سیل همچنین بالغ بر ۲۵ کیلومتر از مسیر اصلی آزادشهر به شاهرود خسارات دیده است.

دبیر ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه گلستان در ادامه تخریب راه و ابنیه، آسیب به شبکه برق فشار ضعیف و قوی، خسارت فیبرنوری شرکت مخابرات و تاسیسات شبکه آبرسانی روستایی را از دیگر خسارات برجای مانده از سیل بیان کرد.

وی گفت: نیروهای امداد و نجات و تیم‌های عملیاتی از ساعات اولیه وقوع سیل در منطقه مستقر و مشغول امداد رسانی به آسیب دیدگان هستند.

گفتنی است: جاری شدن سیل در بخش چشمه‌ساران آزادشهر علاوه بر تخریب ۴۰ باب خانه روستای تیل‌آباد، به بخش زیادی از زمین‌های کشاورزی منطقه خسارت وارد کرده‌ است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، مهندس عجم، فرماندار شهرستان مینودشت نیز گفت: براثر بارش شدید باران و طغیان رودخانه در روستای چمانی بان شش تن از اعضای یک خانواده در هنگام عبور از مسیر رودخانه کشته شدند.

وی در گفت‌گو با خبرنگار «حوادث» ایسنا افزود: در حال حاضر جسد ۵ تن از اعضای این خانواده کشف و شناسایی شد، اما نفر ششم که سرپرست خانوار بوده همچنان مفقود است.

عجم ادامه داد: امروز نیز مجددا اکیپی جهت شناسایی نفر ششم به منطقه اعزام شده، اما تاکنون هیچ گونه اطلاعی مبنی بر کشف جسد وی داده نشده است.

وی همچنین تصریح کرد: بر اثر این سیل برق روستایی چمانی بان در بخش مرکزی قطع شد که در حال حاضر با تلاش ماموران شرکت برق، برق این روستاها مجدد وصل شده است.

فرماندار مینودشت اظهار کرد: جاری شدن سیل هیچ خسارتی به زمین‌های کشاورزی این منطقه وارد نکرده است.

۲ اسفند، ۱۳۸۸ |