معرفی سایت آتش نشانی شیراز

معرفی سایت آتش نشانی شیراز

معرفی سایت سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز

این سایت بر خلاف سایتهای دیگر اتش نشانی های ایران دارای امکان ورود به بخشهای اموزشی بوده و شما می توانید در بخش اموزش ان مطالب خوبی در زمینه اتش و حوادث مرتبط بیابید . از جمله موارد بسیار جالب این بخش موارد زیر میباشد . لینک این سایت در بخش سایتهای مرتبط موجود است .

جهت آشنایی با سازمان اتش نشانی شیراز بر روی کلمه ادامه متن در زیر خبر کلیک نمایید .

تاریخچه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز

 

 در حقیقت سازمان آتش نشانی شیراز در سالهای اولیه تاسیس در سال ۱۳۲۹ به عنوان واحدی اطفایی در بدنه شهرداری شیراز تأسیس شد. این روند ادامه داشت تا بحث تجهیز سازمانهای آتش نشانی کشور به سبک امروزی پایه‌ریزی شد. شهرداری شیراز نیز به تبع سیاست گذاری انجام شده در سال ۱۳۵۱ اقدام به راه‌اندازی ایستگاه شماره یک در محدوده پل حر نمود. با توجه به افزایش شهر نشینی در این سالها و ایجاد صنایع مونتاژ، در سال ۱۳۵۶ دومین ایستگاه آتش نشانی واقع در پارک خلدبرین فعلی تأسیس گردید. همزمان با آن ایستگاه شماره ۳ واقع در میدان دفاع مقدس (فلکه خاتون) نیز شروع به احداث شد که در سال ۱۳۵۸ به بهره برداری رسید. در سال ۱۳۷۱ ساخت و تجهیز دو ایستگاه واقع در فرهنگ شهر، کوی سجادیه (ایستگاه شماره ۴) و بلوار امیرکبیر (ایستگاه شماره ۵) انجام گرفت. سال ۱۳۷۸ سالی پربار برای سازمان بود. در این سال عملیات ساختمانی و تجهیزاتی ۴ ایستگاه شروع و خاتمه یافت. این ایستگاهها، شامل ایستگاه شماره ۶ واقع در بلوار عدالت، ایستگاه شماره ۷ واقع در خیابان سردخانه، ایستگاه شماره ۸ احداث شده در شهرک گلستان و ایستگاه شماره ۱۰ واقع در خیابان بریجستون می‌باشند.

ادامه روند ساخت ایستگاه و تجهیز آن در سال ۱۳۷۹ با ایجاد ایستگاه شماره ۹ واقع در بلوار هفت تنان و در سال ۱۳۸۱ با احداث ایستگاه عملیاتی شهید دستغیب ادامه یافت و در همین سال ایستگاه ویژه میدان تره‌بار شروع به کار کرد. در سال ۱۳۸۱ و ۱۳۸۲ که سال خدمت رسانی به مردم نام گذاری شده توجه ویژه‌ای به امر برنامه ریزی شده است. در این راستا سازمان اقدام به تعریف ۲۷ پروژه مطالعاتی نموده که چهار پروژه آن خاتمه یافته، دو پروژه آن درحال شکل گیری و ما بقی در حال انتظار انجام می‌باشد

سازمان آتش نشانی شیراز در حال حاضر دارای ۴۴ دستگاه خودرو سبک و سنگین مجهز به سیستم‌های ارتباطات بی‌سیم می‌باشد اما با توجه به وجود مشکلات اطفایی در بافت قدیم شهری و ترافیک شهری و جلوگیری از اتلاف وقت اقدام به راه اندازی یگان امداد موتوری با ده دستگاه موتور سیکلت نموده است که در کاهش زمان حضور در محل حادثه بسیار موثر بوده است. در این راستا پرسنل موتور سوار آموزشهای ویژه‌ای را طی کرده‌اند.

در حال حاضر، سازمان دارای ۳۶۰ نفر پرسنل ورزیده و آموزش دیده می‌باشد که علاوه بر وظایف معمول خود در تیمهای تخصصی دسته بندی شده که شامل موارد ذیل می‌باشد :

۱٫ تیم اطفاء حریق

۲٫ تیم امداد و نجات

۳٫ تیم امداد کوهستان

۴٫ تیم امداد چاه نوردی

۵٫ تیم امداد غواصی

۶٫ تیم امداد موتور سوار

 

با آرزوی موفقیت برای این عزیزان

۲ اسفند، ۱۳۸۸ |